Rower – najlepszy środek transportu?
16 kwietnia 2018
Rower to ulubiony środek transportu w wielu krajach – paradoksalnie popularny jest nawet na północy, gdzie teoretycznie temperatury są często na tyle niskie, że wielu mogłoby to zniechęcić do podróżowania bez dachu nad głową. Ale na przykład w Finlandii czy Szwecji rower to najchętniej wybierany środek transportu miejskiego. W Polsce co prawda nadal nie jest on aż tak popularny, ale młodzież – stawiając na ekologię – stawia również na jazdę rowerem, który nie zanieczyszcza powietrza i nie stawia przed kierującym licznych ograniczeń, jakie mają kierowcy samochodów. Jeszcze całkiem niedawno w Polsce rowerami jeździli jedynie ci, których nie było stać na samochód – w tej chwili jednak jazda rowerem to pozytywny trend, który przyszedł do nas z zachodu i który całe szczęście na dobre zadomowił się w naszych sercach oraz umysłach. To istotny element miejskiej kultury – na tyle poszukiwany, że w wielu miastach można wynająć rower na kilka godzin, a nawet na chwilę, by przejechać nim jakąś trasę. Niekoniecznie nawet trzeba go pozostawiać w tym samym miejscu. Dlaczego warto decydować się właśnie na rowery? Jakie zalety posiadają, jak wpływają na organizm człowieka i jak wybrać najlepszy model dla swoich potrzeb?
Oznaka odpowiedzialności
Nie bez powodu rower jest tak popularny w krajach Europy Zachodniej. Jego posiadanie jest oznaką wysokiej świadomości społecznej – odpowiedzialności za to kim się jest i jak się żyje. Skoro chcemy dbać o nasze wspólne środowisko naturalne, powinniśmy podchodzić do drobnych spraw z odpowiednią troską. Zanieczyszczenia wywoływane przez liczne samochody skutecznie zniechęcają do ich używania w wielkich miastach – miejmy więc nadzieję, że i w Polsce ten trend będzie wzrastał w siłę. W innych krajach europejskich – tych bogatszych – posiadanie własnego auta nie jest wcale wyznacznikiem standardu, w jakim się żyje. Wprost przeciwnie – osoba, która musi „szpanować” posiadaniem własnego pojazdu tego typu jest uznawana za śmieszną.
Rowery są wygodniejsze, bezpieczniejsze dla środowiska i są oznaką poczucia odpowiedzialności społecznej. I nie trzeba specjalnie się stroić, żeby wejść na taki rower – zapomnijmy o obcisłych spodenkach. Rowery miejskie mają to do siebie, że można na nich jeździć w spódnicy i w spodniach, w koszuli z krawatem i w zwykłym podkoszulku.
Większa wolność i dyspozycyjność
Rower pozwala dotrzeć tam, gdzie nie dostaniemy się komunikacją miejską i często również nie dojedziemy autem. Nie trzeba szukać specjalnego miejsca parkingowego, wjedziemy nawet w małe uliczki, możemy go prowadzić przy sobie, nie stoimy w korkach, a mimo wszystko możemy wyjechać o dowolnej porze – nie bacząc o której jest tramwaj czy autobus. Własny rower to większa dyspozycyjność i większa mobilność. To po prostu większa wygoda – a to niewątpliwa zaleta, która przemawia za zakupem właśnie roweru. Osoby, które muszą się często i szybko przedostawać z miejsca na miejsce, w różne obszary miasta, będą na pewno zadowolone z podobnego rozwiązania.
Więcej ruchu, a więc i zdrowia
Rower wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. W ogóle uprawianie sportu, więcej ruchu, przebywanie na świeżym powietrzu jest dla każdego człowieka zdrowe. Jeśli ktoś wszędzie podróżuje samochodem, ma tego ruchu niezbyt wiele. To tylko kilka kroków od auta do danego pomieszczenia i z powrotem. Wysiłek fizyczny potrafi likwidować stres – kiedy człowiek bardziej się zmęczy, lepiej również śpi. A wiadomo że zmęczenie spowodowane stresującą pracą czy kłopotami to nie taki sam rodzaj zmęczenia jak to fizyczne. W tym miejscu część osób zapewne powie, że ciężko się dotleniać w zanieczyszczonych miastach – bo jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Jednakże jeśli większość osób zaczęłaby podróżować po mieście właśnie rowerem, stopień zanieczyszczenia powietrza z pewnością bardzo by się obniżył.
Kliknij tutaj
aby zobaczyć aktualną gazetkę
sklepu: Leroy Merlin
Rowerzysta a pieszy
Wiele osób słusznie zauważa, że i piesi mają wiele ruchu – jednak kiedy do pokonania jest kilka kilometrów, o wiele lepiej jechać rowerem. Jeśli się rozpędzimy, nawet nie zauważymy kiedy pokonamy całą tą trasę. Według przeprowadzonych badań, na dystansach do około 6 kilometrów, rower jest uznawany za najszybszy. Dotrzemy dzięki niemu szybciej niż na piechotę, a nawet szybciej niż rowerem czy komunikacją miejską. Nie mówiąc już o tym, co byłoby gdyby autobus nam odjechał, a następny miałby być o wiele później.
Jak wybrać rower dla siebie?
Istnieje wiele rodzajów rowerów – każdy więc z łatwością znajdzie taki, który idealnie dostosuje się do jego potrzeb. Większość osób, które potrzebują rowerów do transportu na terenie miasta wybiera rowery miejskie. Mogą być wyposażone na przykład w pomocne koszyczki na zakupy. Jeśli jednak rower ma być uniwersalny – a więc chcemy nim pokonywać również trasy leśne, albo jeździć po ścieżkach i poboczach – najlepiej jest wybierać rowery trekkingowe. Nadają się także świetnie do codziennego transportu do szkoły czy pracy. Można również dostosować wielkość kupowanego modelu do wysokości danego człowieka. W tej chwili panuje więc olbrzymi wybór rodzajów rowerów.